31 Aralık 2015 Perşembe

Oturdum Ellerimle, Sana Kek Yaptım...

Herkese mutlu bir yıl dileyerek yılın son yazısını yazmaya başlıyorum. İtiraf ediyorum, İstanbul'da lapa lapa yağan kar beni çok kıskandırdı. Bu kıskançlığı bastırmak için bu akşamki buradaki yılbaşı partisinin harika geçmesi için elimden geleni ardıma koymadım. Dünden beri okudum, coffeeshoplara gidip sordum ve sonunda hazırdım. Artık siz nasıl isimlendirirseniz; otlu kek, esrarlı kek, space kek, otlu browni, hash browni... İstanbul'u karı varsa bizim de esrarımız var.

Nasıl yapılıyormuş bu kekler diye soruyorsanız, cannabutter diye bir şey var ve bunu eklediğimiz her şey otlu veya esrarlı oluyor. Bu da isminden de anlaşılacağı gibi kekinize, kurabiyenize pişirirken koyacağınız yağ aslında. Yağın içine esrarı (cannabis) ekleyince oluyor sana cannabutter. Tabi bunu yapmak çok da kolay değil, zaman istiyor. Ben 2 buçuk saattir yapıyorum ve daha 1 buçuk saat tutabileceğim çünkü sonrasında keki pişirip partiye gitmem gerek. Ancak siz ne kadar uzun tutarsanız o kadar iyi, şöyle diyim 24 saate kadar yolu var. 

Peki neden "ne kadar uzun süre, o kadar iyi"? Uyuşturucuların içinde THC (tetrahydrocannabinol) var ve bu madde asıl kafamızı güzel yapan şey. Diğer ülkelerde marihuananın içindeki bu oran %7.5'ken, Hollanda'dakiler %15-18 arasındaymış ve haşlarda ise bu oran %19 oluyormuş. Yağı ne kadar uzun süre pişirirseniz bu THC ottan yağa o kadar çok geçebiliyor. 

Peki ne kadar esrar kullanmalı? Bu tamamen sizin alışkanlığınıza, ne kadar sık esrar içtiğinize ve de ne kadar kafa olmak istediğinize göre değişir. Ben ilk space kek yediğimde, ki herhalde 0.1-0.2 gram vardır içinde, tüm gece kustum, üşüdüm ve kafam iyi olmadı. Sadece çok kötü hastalandım. Bu olay tam 5 yıl önce bu gün yaşanmıştı :) Daha sonra 0.2 gramlık yedim sadece biraz daha fazla güldüm ama yine kafam güzel diyemezdim. Tabi ki de bu etkiler, kekin içine koydukları esrarın ne kadar kuvvetli olduğuna göre de değişir, çünkü space keki bazı coffeeshoplar haştan bazılar ise marihuanadan yapıyorlar. Ben bugün çok da risk almayıp kişi başı 0.25 gram düşecek kadar haş koydum. 

Nasıl pişireceğimize gelince... Yapmak istediğiniz kek yada kurabiyenin tarifindeki kadar yağı benmari usulü eriteceğiz. Kaynar suyu koyduğumuz kabı ocağa alıp altını en düşükte açıyoruz. Üstüne yağı koyduğumuz kabı yerleştiriyoruz ve kap kesinlikle kaynar suya değmesin. Yağ tamamen eriyince de otumuzu içine ekliyoruz. Artık ocak en kısıkta, beklemeye başlıyoruz. Saatte bir kere hafifçe karıştırsanız yeterli olacaktır. Alt kabın suyu bitmeye yakın oldukça tekrar kaynar su ekleyebilirsiniz. 

Şimdi sıra süzme işleminde. Tülbent yada kağıt kahve filtresi gibi bir şey ile yağın içindeki otu veya haşı süzüp kaba alabilirsiniz. Ben resimdeki gibi yaptım. Fazla yaptıysanız ve saklayacaksanız da buzdolabına koymadan önce biraz dışarda soğumaya bırakmayı unutmayın. Yağ donunca çok güzel yeşil bir renk alıyor. 

Bu arada benim browniler aşağıda, baya da güzel oldu sanki... Şimdiden iyi eğlenceler dilerken, bu yazıyı yazarken kendimi biraz Heisenberg gibi hissetmedim desem yalan olur. Mutlu Yıllar!

5 yorum
 1. Keki yedikten 24 saat sonra sonuçları hakkında bir yorum yapmayı borç bildim. Tadı süper olmuştu ve yiyen herkesi hoş bir hal aldı. Gece bol bol güldük, süper geçti. 24 saat sonunda ancak ayıldık, bu nedenle sizlere kişi başı 0,1 gram koymanızı tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. merhaba şu an elimde 0,70 THC var grinderın dibindekileri büyük bir azmin sonucu biriktirebildim.2 kişiyiz 4 adet ufak browni tarzı yapmak istiyoruz birincisini yedikten sonra munchies den ikincisini götürmek için sence 0,70 iki kişi için çok mu az? Şimdiden yardımın için teşekkürler.Kızdan kıza ot konusunda destek! Tebrikler!

   Sil
  2. Bence az değil ama otu yağda ne kadar tutacağına bağlı olarak etkisi değişir. İyi eğlenceler...

   Sil
 2. Merhaba, ne kadar yağ içinde kaç gram ot koyduğunu sorabilir miyim? Ben de yapmaya çalışıyorum ama dosajı bir türlü ayarlayamıyorum. Senin kekin kaç kişilik? Yani doğru anladıysam, kişi başına 0.1 düşmesi gerekiyorsa; 5 kişilik yapacaksam, 0.5 gram ot mu koymam lazım? Yardımcı olursan çok sevinirim. <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selam. Koyacağın otun yada hashın THC oranı ve kaç saat yağda tutacağına göre değişir bunlar. Bence en az 4 saat tut. Kişi başı 0.1 ile başlasan iyi olur bence. Kekinin tarifindeki yağın gramını, keki yiyecek kişi sayısına böl. Bu sayıyı 0.1 (hash için) yada 0.15 (ot için) ile çarp, böylece kaç gram ot yada hash koyacağını bulabilirsin. Ben yapıp buzluğa atıyorum keki, çünkü her seferinde yağı hazırlamak çok zahmetli oluyor. Bu öneriler tamamen benim kendi deneyimlerim, herkeste farklı etki gösterebilir, o nedenle sorumluluk almıyorum. İyi eğlenceler :)

   Sil