1 Mayıs 2015 Cuma

Long Live to King!

Selam herkese,

Pazartesi günü (27 Nisan) tatildi çünkü kralın doğumgünüydü. "Kral'ın Günü", "King's Day" yada Hollandacası "Köningsdag" olarak geçiyor.

Sanmayın ki bizdeki gibi askeri yada resmi bir tören oluyor. Bütün ülkede kutlamalar oluyor. Bir gece önceden her meydanda sahneler kuruluyor ve konserler başlıyor, insanlar içmeye başlıyor, ertesi Köningsdag olduğunda ise herkes turuncu bişiler giyiyor, sokaklara çıkıp eğleniyorlar. İsteyenler arkadaşlarını toplayıp tekne kiralıyorlarlar ve gün boyunca tekne partisi yapıyorlar. Bütün şehirde ama özellikle parkların olduğu yerlerde, isteyen herkes tezgah kuruyor ve ikinci el eşyalarını satıyorlar. Bir gün önceden tezgah yada sahne kuracaklar sokaklarda tebeşirle yada hani filmlerde insanları kaçırırken ağızlarını kapatmak için kullanılan metalik büyük bantlar var ya işte onlarla yerlere işaret koyuyorlar.

Bu sene hava şansımıza güneşliydi. Ancak kraliyet ailesi işini şansa bırakmıyor eğer hava yağışlıysa insanlar eğlenebilsin diye havaya bir şeyler atıyorlarmış ve o gün yağmur yağmıyormuş. Tam olarak nasıl oluyor, ne yapılıyor bilmiyorum ama geçen sene bunu uygulamışlar. 

Prinsengracht
Festivalleri ve bu tarz kutlamaları sürekli engellemeye çalışan bir ülkeden gelen biri için oldukça farklı bir deneyim. Çok eğlenceli ve güzeldi. Kutlamaların en yoğun olduğu bölgeleri sıralıyım:
  • Jordaan: Prinsengracht çevresi en kalabalık yeriydi 
  • Dam Square: Ufak bir lunapark kurulmuştu
  • Rembrantplein: Güzel sahneler vardı
  • Leidseplein
  • Museumplein: Çimlerin üstünde takılmak için
  • Vondelpark: Özellikle çocuklu aileler için

King's Day'de ve bir gece öncesinde Amsterdam'ın merkezine doğru bisiklete binmek bile kalabalık nedeni ile zorlaşıyor. Bu nedenle en iyi ulaşım şekli yürüyerek oluyor, hem böylece yukarıda saydığım meydanların hepsinden geçip gezebilirsiniz. Tramvaylar da merkeze girmiyorlar, güzergahlarında değişiklik yapılıyor. Duraklara gerekli uyarıları günler öncesinden asıyorlar.

King's Day'e 1 hafta kala her dükkanda turuncu birşeyler satılmaya başlıyor. Eczaneler bile camlarını turuncu bir şeylerle süslüyorlar. Çünkü hemen hemen herkes o gün turuncu bir şeyler giyiyor. Pastane ve marketlerde turuncu pastalar, donutlar, cupcakeler satılmaya başlıyor. Turuncu peruklar, tırnaklar, takma kirpikler, kravatlar... aklınıza ne gelirse. Benim kabanım turuncu olduğu için daha fazla abartmak istemedim ve turuncu ojelerimi de sürüp kutlamalara o şekilde katıldım.

Kanallarda küçüklü büyüklü tekneler turuncu giyinmiş, müzik çalıp, içkilerini içen ve danseden gruplarla dolu oluyor. Peki insanlar bu kadar içki içince tuvaletleri gelmiyor mu? Geliyor ve tuvalet King's Day'de en büyük problemlerden biri ama çaresizlik ve yaratıcılık çok değişik manzaralar çıkmasını sağlıyor. Amsterdam'a gelenler varsa görmüşlerdir, burada erkekler için sokağa kurulmuş seyyar pisuvarlar var. Şehrin çoğu meydanına ek pisuvarlar kuruluyor. En kalabalık bölge olan Jordaan Prinsengracht çevresinde insanlar evlerindeki tuvaletleri 1-2 eur karşılığında kullanıma açıyorlar, özellikle kadınlar bu evlerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyorlar. Bunların dışında kadınlar eğilip, erkekleri de fermuarlarını açıp kaldırım kenarlarına, ağaç diplerine, kanallara yada evlerin önüne tuvaletlerini yapıyorlar. Büyük teknelerde, tekne hareket ederken kanala da tuvaletini yapan erkekleri gördüm. Yine buraya gelenler varsa görmüşlerdir, burada posta kutusu yerine genelde evlerin kapılarında posta atmak için kapaklı aralıklar vardır. İşte duyduğum en iğrenç ve benim başıma gelmediği için komik hikaye, bu posta aralıklarından evlerin içine çişlerini yapanlar olduğuydu. 


Evinin tuvaletini kadınlara açmış biri
Tuvaletini yapmaya hazırlanan biri

Benim King's Day ile ilgili notlarım bu kadar. Kısacası bir gece önceden sahneleri dinlemeye gidin özellikle Rembrantplein'i tavsiye ederim, bir kaç bira için. Gece Dam Square'deki oyuncaklara binebilirsiniz. Ertesi gün de erken çıkarsanız Vondelpark'ta yada Museumplein'de biraz gezin oturup birşeyler yiyin sonra Leidseplein ve Jordaan'a doğru yürüyün. Eğer tekne kiralayacaksınız kalabalık ve büyük teknelerin daha eğlenceli olduğunu unutmayın ve ses sistemi kesinlikle iyi olsun. Doğru düzgün müzik sesi çıkmayan 20-30 kişiyle gezen tekneler baya ezik görünüyorlardı. 

Son olarak da "Doğumgünün kutlu olsun, Willem!"

Yorum Yaz

Yorum Gönder