26 Mayıs 2015 Salı

En Tatlı Rehber: Belçika Çikolatası Rehberi

Bu haftasonu 3 gün tatili fırsat bilerek atladık Belçika'ya gittik. Dünyanın çikolata merkezine gidip çikolata rehberi yazmadan olmaz dedim ve başladım bilgi toplamaya. O çikolatacı senin bu çikolatacı benim yedim durdum ve bu sabah tartı bana dedi ki yarım kilo almışsın :( akşam taytları çekip koşuya çıkmak şart.

Okumaya başlamadan önce her ihtimale karşı yakınlarınızda çikolata bulunduğundan emin olun :) sonra uyarmadı demeyin.

Belçika'da özellikle turistik olan Brüksel ve Brugge'de her adım başı farklı fiyat ve kalitede çikolata dükkanları var. Ben size en sık önünüze çıkacakların bugün itibariyle fiyat bilgilerini tamamen objektif, kalite bilgilerini biraz objektif biraz subjektif, tatlarını ise tamamen subjektif olarak yazacağım. Fiyatlar değişirse de bu rehber ile en azından hangisi ne kadar ucuz veya pahalı görmüş olursunuz. Vereceğim fiyatlar truffle, madlen ve diğer özel çeşitlerin fiyatları değil, her dükkana girdiğinizde göreceğiniz praline tarzı çikolataların fiyatları.

  • Pierre Marcolini: Fiyat bilgisi vermenin en zor olduğu marka.  Paketlerinin üstüne gram yazmıyorlar yada yazanları da etiketle kapamışlardı. Kutularda tane bilgisi var ki bu yöntemden de anlaşılacağı üzere gayet pahalı :) Kutunun içerdiği çeşitlere ve tane sayısına göre fiyat değişse de ortalama 1 eur/tane gibi bir fiyat oluyor (70lik kutu alırsanız bu fiyat 0.60 eur'ya kadar düşüyor), kilo olarak ise 90 eur civarı. Kaliteli  ve tadı güzel. Eklerleri ise yemeye kıyamayacak kadar güzel, tanesi 4 eur.
  • Wittamer: 80 eur/kg. Kaliteli ve tadı güzel. Kraliyetin pastacısı. Macaronları Belçika'nın en iyisiymiş. Diğer tatlıları da çok iyi.
  • Elisabeth: 79 eur/kg. Kaliteli ve tadı güzel. Az çeşidi ve şubesi var. Dükkanları  ve paketleri gösterişsiz. Bence hediye için hem fiyat olarak hem de paket olarak tercih edilmemeli. Nugatları denenebilir. Büyük boy bezeleri ilgi çekiyor.
  • Mary: 78 eur/kg. Kaliteli, tadı güzel. Bol çeşitli. Paketleri çok şık ve kaliteli görünüyor, bence en güzel hediye kutularına sahip 2 yerden birisi. Sıcak çikolatası 4 eur, Starbucks'ın tall bardak boyunda. bardakları bile çok şık :)
  • Godiva: 65 eur/kg. Kaliteli, tadı güzel. İstanbul'da da şubesi olduğundan bence Belçika'dayken girmeye gerek olmayan marka. Midenizdeki yeri diğer markalara saklayın derim.
  • Neuhaus: 64 eur/kg. Kaliteli, tadı güzel. Bence en güzel hediye kutularına sahip 2 yerden birisi. Retro tarzda veya Belçika'nın meşhur çizgi roman ve çizgi film karakterli kutuları var.  Hazır hediye kutularının içeriklerini de çok güzel hazırlamışlar. 
  • Corne Port Royal: 48 eur/kg. Kaliteli, tadı güzel. Çiçek şeklinde azıcık karamelli biraz da kahveli bisküvimsi bir içi olan çikolata favorim, adı Fleur. 
  • La Belgique Gourmende: 38 eur/kg. Kalitesi ve tadı diğerlerine göre güzel değil. Dükkanlarının dekorasyonu güzel. Bence bu fiyatlarda daha kaliteli yerler tercih edilmeli.
  • The Old Chocolate House: 30 eur/kg. Kaliteli ve tadı güzel. Sadece Brugge'de butik bir dükkanı var. Daha önce Brugge'e gittiğimde o hafta şansıma kapalıydı ve çok içimde kalmıştı ama bu sefer açıktı ve o muhteşem marzipanlarından deneme şansım oldu :) Fiyatına göre en iyilerden. Butter caramel çeşidini tavsiye ederim. Sıcak çikolatası 2 eur, ufak ofislerde kullanılan kağıt bardak boylarında satıyorlar. 
  • Leonidas: 26 eur/kg. Kalitesi ve tadı diğerlerine göre güzel değil. Hediye için en çok tercih edilenlerden. Paketleri de hoş.
Eğer Brugge'ü de gezinize katacaksanız Old Chocolate House'tan hediyelerinizi alın derim, daha çok bütçeniz varsa Neuhaus'un ürünleri ve paketleri de hediye ettiğiniz kişileri mutlu edecektir. Bundan daha da çok bütçeniz varsa Mary'nin kutuları şıklığı ile annenizi ve hediye edeceğiniz dostlarınızın (özellikle kadınlarsa) gözlerini kamaştıracak. 

Markalarının hepsinin websitelerine yukarıda isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Online olarak da sitelerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Belçika'nın speculos diye tipi bizim Eti Finger'a benzeyen baharatlı meşhur bir bisküvisi var. Bence speculoslu çikolatalar da denenmesi gereken çeşitlerden.

Bu dükkanlar dışında marketlerden de bizim Ülker, Eti gibi bir marka olan ve Mondelez'in ürettiği Cote D'Or da kendiniz yemek için alabilirsiniz. Son olarak ise yine hem marketlerde satılan hem de kendi dükkanları olan Galler markası da onlarca çeşitli çikolata barları ile denenmesi gerekenlerden.

Sizin de deneyip sevdiğiniz başka markalar varsa veya çeşit öneriniz olursa yorumlarınızı bekliyorum. Herkese çikolata tadında bir hafta dileğiyle...


2 yorum