13 Nisan 2015 Pazartesi

Kira Komitesi / Huur Commissie

Selamlar,

Amsterdam'da ev kiralama süreci ile ilgili yazımdan sonra biraz da kiraların fiyatlandırmaları hakkında bilgi vermemin işe yarayacağını düşünüyorum.

Daha önce de bahsettiğim ev arama sitelerine girip evlerin fiyatlarına baktığınızda dudağınız uçuklayabilir. Evet, Amsterdam'da evler pahalı ama expatlara. Biz 1400 eur kira verirken, aynı eve Hollandalı yan komşum 500-600 eur civarı ödemekte. Nasıl mı? Huur Commissie yani kira komitesi sayesinde. 

Hollanda'da evlerin değeri bir puanlama sistemine göre belirleniyor ve evinizin puanı 140 ve altında ise kira komitesi o evden alınabilecek en yüksek kira değerine dair bir rapor veriyor. Puan 141 ve üstüyse o zaman eviniz free market oluyor ve herhangi bir limit olmaksızın istenildiği ücretten kiraya verilebiliyor. 

Peki puanlamayı neler etkiliyor? En önemlisi evin net metrekaresi. Buna bahçe/balkon dahil değil, tabiki de bahçe ve balkonun da metrekaresi hesaba katılıyor sadece puanı evin net metrekaresi ile aynı oranda etkilemiyor. Evin metrekaresinden başka oturduğunuz mahalle, evin yapılma yılı, Amsterdam'daki tarihi bölgenin içinde yer alıp almaması, içindeki eşyalar da puanlamaya etkisi var. Evinizin puanını kendiniz hesaplamak için buraya tıklayarak Huur Commissie'nin sitesindeki testi yapabilirsiniz. Bu site maalesef Hollandaca, Google Chrome kullanıyorsanız sayfada sağa tıklayıp İngilizce'ye çevirebilirsiniz.

Peki uygulama nasıl oluyor? Öncelikle evi tutup, kira sözleşmenizi imzalıyorsunuz. Kira sözleşmeleri Hollandaca oluyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey kontratınızın kalıcı olması. Eğer kontratınız geçici ise, ki bu çok özel durumlarda olmakta, ev sahibi istediği ücretten kiraya verebilir. Bu maalesef bizim başımıza geldi. Hollandaca bilmememizden faydalanan uyanık emlakçı ve ev sahibi bize evin geçici kiralandığını söylemedi. Sizin kontratta da aşağıdaki gibi bir yazı varsa anlayın ki kontratınız geçici. Benim şu anki aklım olsaydı kontratı imzalamadan bir kopyasını isterdim ve Google Translate'ten çevirisini yapardım ama daha da iyisi kontratını imzalamadan gidip Huur Team'e yani kira takımına danışmak. Dikkat edin Huur Commissie değil Huur Team!


Huur Team nedir? Huur Team gönüllü olarak kiracıları korumaya çalışan bir organizasyon. www.wswonen.nl sitesinden kendilerine ulaşabilirsiniz. Burada http://www.wswonen.nl/contact/  linkinden evinize en yakın huur team ofisini haritadan bularak çalışma saatlerinde danışmaya gidebilirsiniz. Gittiğinizde genelde bu işlerden sorumlu gönüllü bir avukat kontratınızı kontrol ediyor ve size yön gösteriyor. Evinizin puanını ölçtürmek isterseniz, adınızı ve telefon numaranızı bırakıyorsunuz ve sizi 1-2 gün içinde arayıp randevu ayarlıyorlar. Ben açıkcası eve 2-3 kişilik bir takım gelecek ve bir kaç saat sürecek diye düşünüyordum ki kapıda bir tane universite öğrencisi tipinde bir kız görünce şaştım :). Aşağıda fotoğrafını koyduğum lazer metre ile evi 15 dakikada ölçtü gitti. Aynı gün içerisinde evimizin puanını belirten raporu da mail attı. Huur Team gönüllü olduğu için tüm hizmetleri ücretsiz ve sizin bu noktaya kadar yaptığınız hiç bir şeyden ev sahibinin haberi olmuyor.
Bizim evimizin puanı 140'ın altında olmasına rağmen kontratımız geçici olduğu için kira indirimi yaptıramadık. Ama eğer kontratımız geçici olmasaydı bu noktada bir karar vermemiz gerekecekti. Önümüzde 3 seçenek olacaktı: 
1. Huur Team'e yasal işlem başlatılması için Huur Commissie'ye başvurmasını isteyecektik,
2. Ev sahibine diyecektik ki bu evin değeri 600 eur ama sen 1400 eur kira alıyorsun gel pazarlık yapalım. 
3. Susup hiç bir şey olmamış gibi kiramızı ödemeye devam edecektik. 

Eğer 1 veya 2. seçeneğe karar verirseniz ev sahibi ile işlerin çirkinleşmesine hazırlıklı olun çünkü bütün kozlar sizin elinizde. 

Diyelim 1. seçeneği tercih ettiniz. Huur Team sizin için tüm yazışmaları ve Huur Commissie'ye başvurunuzu yapıyor. Huur Commissie'nin hizmetleri ücretli. Olay Huur Commissie'ye taşındığında ev sahibinize  de haber veriliyor. Huur Commissie de resmi bir puanlama yapmak için evinize geliyorlar, isterse ev sahibi de gelebiliyor. Evin puanı yine 140'ın altında çıkarsa, ki Huur Team'in değerlendirmesi ile genelde paralel oluyor çok fark çıkmıyor, olay mahkemeye devroluyor. Mahkeme sonuçlanınca ve kiracı kazanınca yüksekten ödediği kiraları da geri ödeme olarak alıyor ve ayrıca Huur Commissie'nin masraflarının hepsini ev sahibi ödüyor.

2. seçeneğin birinciye göre ev sahibi için bir çok avantajı var. Mahkemeye giderse kazanma ihtimali yok denecek kadar az. Ev bir kere resmi değerlendirmeye girdi mi, ev tabiri caizse mimleniyor. Huur Commissie'nin kontrolünde oluyor ve hiç bir zaman yüksekten kiraya veremiyor, ayrıca websitesinde de yayınlanıyor. Buradan kira komisyonuna gitmiş evleri bulabilirsiniz. Ayrıca diyelim rapora göre evin kirası 600 eur'yu geçemez ve siz 1400 eur veriyorsunuz. Ev sahibi diyorki kirayı 1000 eur'ya düşürüyorum mahkemeye gitme. Peki sizin kiracı olarak kazancınız ne oluyor? Kiranızı düşürmek için mahkemenin sonuçlanmasını beklemek zorunda kalmıyorsunuz ve uğraşmıyorsunuz. Son olarak şunu da eklemeliyim Huur Commissie'ye başvurabilmeniz için kontratınız 6 aydan eski olmamalı. 

Ev kiralama süreci ile ilgili daha detaylı bilgiye "Amsterdam'da Ev Kiralama" başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Bu sıkıcı ama bir o kadar da önemli yazımın sizlere bir faydası dokunması dileğiyle. Sizin de deneyimlerinizden paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Beliz
Yorum Yaz

Yorum Gönder